- Newsletter Bilingual House
- Posts
- wrzesień 2023
wrzesień 2023
Jak najlepiej wejść w nowy rok szkolny?
Drodzy Dwujęzyczni,
wiem, że dla wielu z Was wrzesień jest trochę jak styczeń. Wyznacza nowy początek i prezentuje nowe wyzwania. Jak zatem najlepiej wejść w nowy rok szkolny? Zaczęłabym od przypomnienia sobie lub zdefiniowania na nowo naszych celów. Pamiętajcie, że trzeba je zapisać pismem ręcznym, aby uzyskać największe zaangażowanie naszego mózgu w realizację planów. W zakresie dwujęzyczności celem uniwersalnym jest pielęgnacja języka mniejszościowego. Ale trzeba ująć to bardziej konkretnie, np. rozwinięcie słownictwa dziecka, automatyzacja czytania w naszym języku, większe zaangażowanie partnera w proces dwujęzycznego wychowania. Ciekawa jestem, na czym Wy się skupiacie w tym roku szkolnym? Jeśli potrzebujecie wsparcia, jestem dla Was i zapraszam na konsultację Bilingual Family.
U mnie wrześniowe cele w dwujęzyczności wyglądają tak:
u córki, która właśnie wyprowadza się na studia, skoncentruję się na maksymalizacji wykorzystania naszego wspólnego czasu podczas jej wizyt w domu lub naszych odwiedzin u niej. Będziemy świadomie dbać o naszą więź i nasz język. Już za kilka tygodni idziemy na koncert polskiego zespołu Happysad. Nie mogę się doczekać!
u syna, w przygotowaniach do egzaminu GCSE z języka polskiego skupimy się na samym aspekcie technicznym egzaminu, bazując na arkuszach z lat poprzednich, ze świadomością, że w tej pracy nie chodzi o naukę języka, ponieważ jest to proces ciągły, trwający od lat. Będziemy go oczywiście kontynuować przede wszystkim poprzez DIALOG!
💡Język nabywamy PRZEDE WSZYSTKIM PRZEZ DIALOG z żywym człowiekiem 💡
🌸"Filozofowie powiadają, że człowiek tworzy się w dialogu" A. Carson
🌿Rozdział "Wychowuj za pomocą dialogu" poradnika "Przepis na dwujęzyczność" rozpoczyna ten cytat. Nie bez przyczyny!
🌿Dlaczego wybrałam właśnie ten cytat?
🌸dialog jest we współczesnych czasach w niedoborze: potrzeba nam więcej skupienia na rozmowie z bliskimi i z samym sobą
🌸narastająca konkurencja elektroniki powoduje rozproszenie dziecka i rodzica, które nie sprzyja dialogowi
🌸wszyscy potrzebujemy mocnego przekazu, że język nabywany jest PRZEDE WSZYSTKIM PRZEZ DIALOG z żywym człowiekiem i nie zastąpi go żadna aplikacja!
🌿Pisząc tę książkę, bardzo długo myślałam nad cytatami, żeby działały na czytelnika motywująco, a to czołowa funkcja tej publikacji!
🚸Poradnik "Przepis na dwujęzyczność" zawiera wskazówki, jak skutecznie wychowywać i edukować dwujęzyczne i wielojęzyczne dzieci.
⭐Jeśli informacje zawarte w tej korespondencji są Ci pomocne, podziel się z przyjaciółką - przekaż tego maila dalej!
Zaproś ją do zapisania się do newsletteru pod linkiem https://bilingualhousenewsletter.beehiiv.com/subscribe
⭐Z góry dziękuję za udostępnienie tych informacji!
Jeśli wśród Twoich znajomych są osoby, które wychowują dzieci dwujęzyczne, mój blog, podkast oraz poradnik "Przepis na dwujęzyczność" na pewno im pomogą.
Jeśli mieszkasz w UK, tu kupisz książkę "Przepis na dwujęzyczność"
Z całego świata zamów “Przepis na dwujęzyczność” w Amazon
Wszystkiego dwujęzycznego,
Aneta Nott-Bower
dr Aneta Nott-Bower: doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentka studiów magisterskich na kierunku logopedia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, matka dorastających dzieci dwujęzycznych. Od dziesięciu lat wspiera rodziny dwujęzyczne oraz nauczycieli i terapeutów dzieci dwujęzycznych poprzez publikacje, konsultacje, zajęcia dla dzieci, szkolenia i kursy online.
cc