lipiec 2022

Wakacje to złoty czas dla Twojego języka 👑

Hej, tu Aneta Nott-Bower z Bilingual House!

Drodzy Dwujęzyczni, jak mija Wam lato? Upragnione wakacje zawitały już także do nas! Ale nie jest to czas na zwolnienie obrotów.

Okres wolny od dominacji regularnej szkoły, zajęć pozalekcyjnych i kolegów z podwórka trzeba koniecznie wykorzystać na wzmocnienie dwujęzyczności Twojego dziecka. Teraz możecie odnowić i pogłębić Waszą więź, a Wasz język rozwinie się jako efekt uboczny przyjemnie spędzonego czasu.

  Latem wielu z Was wyjedzie w rodzinne strony, gdzie Wasz język całkiem naturalnie rozkwita. Tam też znajdą się okazje do rodzinnych spotkań, zawierania nowych znajomości z rówieśnikami dziecka, a także do zagłębiania się w kulturze. Maksymalnie wykorzystajcie te chwile. Niech Wasz entuzjazm udzieli się dziecku. Dla mnie najradośniejszą chwilą wakacji jest co roku ten moment, kiedy zjeżdżamy z drogi ekspresowej do mojego rodzinnego miasta. Nie mogę się doczekać tej chwili i czuję, że niebo będzie znów tak samo błękitne, a lasy tak samo zielone. Dzieci to wyczuwają!

   

Ale jeżeli wyjeżdżacie gdzie indziej, czy zostajecie w domu, nic straconego! I tak będziecie mieć więcej czasu dla siebie. Spędzajcie go aktywnie

wspierając Wasz język poprzez rozmowę, wspólną lekturę, zabawę, gry planszowe

.

Spacer, jazda autem, pociągiem, oczekiwanie w restauracji też mogą być wspaniałą okazją do poszerzenia ekspozycji dziecka na język, jeśli w tym czasie odłożycie telefon, 

postawicie na uważność

i będziecie opisywać Wasze wrażenia i widoki. Dzieci zwracają uwagę na naprawdę ciekawe detale!

Możecie oczywiście też grać w

gry słowne

. Nasze ulubione zabawy w takich kontekstach to:

  1. tworzenie łańcuchów słownych np. dziecko-orka-akwarium-mleko itp. (mamy wersję literową oraz fonetyczną 😜);

  2. nazywanie wszystkiego, co znajduje się w naszym polu widzenia i jest np. zielone, kwadratowe, szorstkie itp.;

  3. nazywanie wszystkiego, co znajduje się w naszym polu widzenia i np. wydaje dźwięki, porusza się, nadaje się do jedzenia, itp.;

  4. tworzenie rodzin słów np. owoce, części ciała, budynki;

  5. zagadki - dorosły na bieżąco wymyśla zagadki, a dziecko zgaduje, potem zamiana (zagadka zawsze składa się ze słowa nadrzędnego oraz uszczegółowienia np. zebra to zwierzę w paski - świetny sposób na uporządkowanie słownictwa);

  6. luźne skojarzenia: pierwsze słowo, które przyjdzie ci na myśl, gdy usłyszysz np. "mysz" (dużo śmiechu 😂).

W wakacje możecie też poprzez zabawę

pouczyć sie czytania i pisania

. Zobacz, jak ja to robię z własnymi dziećmi oraz dwujęzycznymi uczniami.

Zapraszam do wspólnej nauki na zajęciach "Piszę i czytam po polsku" Zapisy na wszystkie rodzaje zajęć od września są już otwarte.

Aby Twoja motywacja nie osłabła, przygotowałam dla Ciebie cytat, który doda Ci sił, aby kontynuować dwujęzyczne wychowanie.

Wszystkiego dwujęzycznego, Aneta Nott-Bower  

dr Aneta Nott-Bower: adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentka studiów magisterskich na kierunku logopedia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, matka dorastających dzieci dwujęzycznych. Od ośmiu lat wspiera rodziny dwujęzyczne oraz nauczycieli i terapeutów dzieci dwujęzycznych poprzez publikacje, konsultacje, zajęcia dla dzieci, szkolenia i kursy online.