- Newsletter Bilingual House
- Posts
- czerwiec 2022
czerwiec 2022
Piszemy i czytamy po polsku😍
Hej, tu Aneta Nott-Bower z Bilingual House!
Drodzy Dwujęzyczni, zaczęło się lato i dla niektórych także wakacje. Niektórzy moi uczniowie z Norwegii, Polski, czy Stanów Zjednoczonych rozpoczęli już letni wypoczynek, a inni wykorzystują wolny czas kontynuując pracę nad dwujęzycznością. W Anglii rok szkolny kończy się dopiero w drugiej połowie lipca, ale w Bilingual House już trwają podsumowania i przygotowania do września. W mijającym roku szkolnym zarówno w mojej dwujęzycznej rodzinie jak i w pracy naprawdę wiele uwagi poświęciłam dwupiśmienności.
Przygotowałam moją 17-letnią córkę do egzaminu GCSE z języka polskiego. Natalia właśnie dziś zdawała ostatnią i najtrudniejszą jego część - egzamin z pisania. Nie wątpię, że wyniki tego egzaminu przysporzą jej dumy i motywacji do nauki do matury z polskiego
Stworzyłam kurs „Piszę i czytam po polsku” przeznaczony dla dzieci dwujęzycznych i wielojęzycznych na każdym poziomie kompetencji w języku polskim, który okazał się bardzo owocny. Uczniowie, z którymi pracowałam w tym roku szkolnym, stworzyli własne, całkiem pokaźnych rozmiarów książki! Już teraz przyjmuję zapisy na terminy zajęć w nowym roku szkolnym (od poniedziałku do soboty). Jeśli masz pytania, wystarczy odpowiedzieć na ten email.
Mojej pracy przyświeca dewiza, że nauka czytania i pisania nie są celem samym w sobie!
Pomiędzy mówieniem a czytaniem i pisaniem w danym języku istnieje ścisły związek. Umiejętności posługiwania się językiem w mowie i w piśmie wzajemnie się wspomagają, czyli, im lepiej dziecko mówi, tym lepiej czyta i pisze, a pisanie i czytanie w tym języku wtórnie wzbogaca język mówiony.W pracy z moimi dziećmi oraz z uczniami wykorzystuję zabawę dźwiękami, literami i tekstami także w celu podniesienia ich ogólnej sprawności językowej, np. utrwalenia nowych konstrukcji gramatycznych, wzbogacenia słownictwa czy doskonalenia wymowy.Nauka czytania i pisania w sposób naturalny koncentruje naszą uwagę na języku i go rozwija. Wieloletnia praktyka pracy z dziećmi dwujęzycznymi pomogła mi wypracować własne metody uwzględniające specyfikę tego zjawiska, jak PRACA Z ALFABETEM ZINTEGROWANYM i METODA ODKRYWCY.Moje dzieci nauczyły się czytania i pisania po polsku w domu. Jeśli Ty też chcesz samodzielnie prowadzić naukę, zajrzyj na blog Bilingual House, gdzie zamieściłam tony informacji, przykładów i filmów.
Możesz też skorzystać z moich webinarów poświęconych dwupiśmienności oraz technik pracy z dzieckiem dwujęzycznym.
Niezmiennie zapraszam Was też do wysłuchania podkastu Bilingual House. Nowy odcinek skupia się na zjawisku "understatement", które ma znaczący wpływ na komunikację w wielojęzycznym domu oraz w wielokulturowym zespole. Zasubskrybuj już teraz w Spotify, YouTube lub Google Podcasts, a na pewno nie przegapisz kolejnych odcinków.