styczeń 2022

Słownictwo dzieci dwujęzycznych 📚📖

Hej, tu Aneta Nott-Bower z Bilingual House!

Drodzy Dwujęzyczni,styczeń prawie dobiega końca. Wiem, że wiele z Was pomyśli: nareszcie! Niestety nie jest to też mój ulubiony miesiąc, ale dostrzegam dłuższe dni i inne dobrodziejstwa, które ten czas przynosi :)Jednym z nich był jubileusz 10-lecia Zakładu Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie. Uroczystość uświetnili znakomici goście ze świata nauki, że wymienię tylko dwa nazwiska: prof. Miodunka i prof. Niesporek-Szamburska.Kolejnym autorytetem w zakresie nauczania języka polskiego obecnym na jubileuszu była prof. Anna Seretny, która wygłosiła też specjalny wykład o rozwijaniu słownictwa w dwujęzyczności. Jego esencją dzielę się z Wami w tym mailu i zachęcam do zapoznania się z publikacjami tej wybitnej badaczki bilingwizmu.

Po co koncentrować się na nauce słownictwa?

Jak dobierać słownictwo?

  Jak wprowadzać nowe słownictwo? 

Jak to wygląda na moich zajęciach "Aktywnie mówię po polsku"?

Praca nad aktywnym słownikiem dzieci to rdzeń tych zajęć! Robimy to na różne sposoby, ale jednym z moich ulubionych jest wykorzystywanie historyjek obrazkowych. Poniżej przykład materiałów z dzisiejszej lekcji z trójjęzycznym rodzeństwem z Arabii Saudyjskiej.

  Stosowanie historyjek obrazkowych w zabawie i pracy z dzieckiem dwujęzycznym szczegółowo omawiam w webinarach:

  • Techniki zabawowe wspomagające dwujęzyczność – jak poprzez zabawę wszechstronnie rozwijać język mniejszościowy dziecka dwujęzycznego?

  • Techniki zabawowe wspomagające dwupiśmienność - Jak poprzez zabawę uczyć czytania i pisania w języku mniejszościowym?

   Wszystkie webinary, które odbyły się w Akademii Bilingual House Live w ubiegłym roku są już dostępne na żądanie pod linkiem poniżej.  Można także otrzymać dostęp do całego pakietu webinarów.

W ubiegłym roku w Akademii Bilingual House Live odbyły się następujące szkolenia:

  • Plusy i minusy życia w dwóch językach

  • Najczęstsze trudności w wymowie dzieci dwujęzycznych – po co i jak je pokonywać?

  • Dwupiśmienność – nauka czytania i pisania w dwujęzyczności

  • Motywacja w dwujęzycznym wychowaniu i edukacji

  • Techniki zabawowe wspomagające dwujęzyczność – jak poprzez zabawę wszechstronnie rozwijać język mniejszościowy dziecka dwujęzycznego?

  • Techniki zabawowe wspomagające dwupiśmienność - Jak poprzez zabawę uczyć czytania i pisania w języku mniejszościowym?

  • Wyzwania dwujęzycznego i wielojęzycznego wychowania

Serdeczności, dr Aneta Nott-Bower  

dr Aneta Nott-Bower: adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentka studiów magisterskich na kierunku logopedia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, matka dorastających dzieci dwujęzycznych. Od ośmiu lat wspiera rodziny dwujęzyczne oraz nauczycieli i terapeutów dzieci dwujęzycznych poprzez publikacje, konsultacje, zajęcia dla dzieci, szkolenia i kursy online.